Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) 2020: Full List Of Nominees

Nominees for the 2020 AMVCA have been announced with very little surprises.

This was done on Thursday in a Live program on DSTV channel 152 hosted by Linda Ejiofor and Ibrahim Suleiman.

Without further delay, here is the full list.

Best Director Nominees

Akin Omotosho – The Ghost and the House of Truth
BB Sasore – God Calling
Dimeji Ajibola – Ratnik
Kemi Adetiba – King of Boys
Niyi Akinmolayan – The Set Up
Steve Gukas & Ramsey Nouah – Living in Bondage
Tosin Igho – Seven

Multichoice Talent Factory Award Nominees

Life of Bim – West Africa
Dreamchaser – West Africa
Ensulo – East Africa
Promises – East Africa
Savana Skies – Southern Africa
The Painting – Southern Africa

Best Sound Track Movie/TV Series Nominees

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster
Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene
God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me
The Gift – Mercy Aghedo – The Gift
Run -Timzil – Run

Best Art Director Movie/TV Series Nominees

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase
Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts
God Calling – Omotola Alade
The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

Best Picture Editor Nominees

God Calling – Holmes Awa
Ratnik – Dimeji Ajibola
Living In Bondage – Antonio Rebeiro
Seven – Tosin Igho and Bryan Dike
Elevator Baby – Emiola Fagbenle

Best Television Series Drama Or Comedy Nominees

Jenifa’s Diary – Funke Akindele
Truth – Anis Halloway
Life As It Is – Uche Odoh
Women – Uchenna Mbunabo

Best Movie West Africa Nominees

God Calling – Momo Spaine
Seven – Tosin Igho
Elevator Baby – Victoria Akujobi
Living In Bondage – Steve Gukas
Ratnik – Dimeji Ajibola

Best Movie Southern Africa Nominees

Kukuri – Philippe Talavera
Dalitso – Abraham Kabwe
Kwacha – Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi

Best Movie East Africa Nominees

Disconnect – Iman Mueke
Lost In Time – Edijoe Mwaniki
Plan B – Sarah Hassan
94 Terror – Mulinwa Richard

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees
Isianyaocha – Brown Ene
Nekwa – Paul Igwe
Nne – Victor Iyke
Obiakpor – Evan Okechukwu

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees

Tuntube – Muhammad T. Finisher
Mariya – Abubakar Bashir
Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki – Hassan Giggs

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo
Yewande Famakin – Alubarika
Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan – Intent

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees

Raveet Sippy Chadh – Subira Timoth
Conrad Kachumka – Sema
Victor Gatonye – Dream Child
Joan Kabugu – Toy Car

Best Documentary Nominees

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji
Skin – Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

Best Writer in a Movie or TV Series Nominees

BB Sasore – God Calling
Tosin Igho – Seven
Vanessa Kanu – Sylvia
Biodun Stephen – Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) Nominees

Swankey J.K.A – Living In Bondage
Timini Egbuson – Elevator Baby
Efa Iwara – Seven
Gabriel Afolayan – Coming From Insanity
Ramsey Nouah – Levi

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) Nominees

Shola Shobowale – King Of Boys
Zainab Balogun – Sylvia
Zainab Balogun – God Calling
Toyin Abraham – Elevator Baby
Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees

Uzor Arukwe – Smash
Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash
Uzor Arukwe – Size 12
Ramsey Nouah – Merry Men 1
Etim Effiong – Plan B Daniel

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) Nominees

Toyin Abraham – Bling Lagosians
Bimbo Ademoye – Looking For Baami
Funke Akindele – Moms At War
Toyin Abraham – Kasanova
Ebele Okaro – Smash

Best Costume Designer Movie or TV Series Nominees

Living In Bondage – Olohigbe Nwagwu
The Foreigner’s God – Ifan Michael
Ratnik – Dimeji Ajibola
King Of Boys – Yolanda Okereke

Best Make-Up Nominees

God Calling – Lilian Omozele Paul
The Foreigner’s God – Jude Odoh
King Of Boys – Hakeem Effects
Coming From Insanity – Bio Arimoro

Best Lighting Designer In A Movie Or TV Series Nominees

God Calling – Cardoso
Ratnik – Abiola Ladipo
Elevator Baby – Eleaxu Texas
Plan B – Odhiambo Walter

Best Cinematographer Nominees

God Calling – Cardoso
Living In Bondage – John Demps
Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up – Mohammed Attah

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series Nominees

Toni Tones – King Of Boys
Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God
Tina Mba – The Set Up
Mary Lazarus – Size 12
Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series Nominees

Richard Mofe Damijo (Rmd) – Seven
Ramsey Nouah – Living In Bondage
Nkem Owoh – God Calling
Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys
Pascal Tokodi – Disconnect

Best Short Film or Online Video Nominees

Oga John – Bolanle Akintomide
Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi
Prueba – Stanlee Ohikuhare
Tokunbo – Bio Arimoro

How to vote AMVCA 2020 nominees

Votings have been opened from today till March 7, 2020. Only registered voters can vote. To register and vote, go to Magic website– africamagic.tv/amvca.

RELATED POSTS

You May Also Like

About the Author: Holuwaseyi

I am a Content Creator and a Unique user of the pen when it comes to expression of whatever you need. A young talented, calm, and a creative man full of amusement and a passionate advocate of prayer and hardwork. A Lover of Music and Football. Call/Whatsapp: 07033700672

Leave a Reply

Your email address will not be published.